Thu., Apr 24, 2014  

 
 
 

Wetumpka defeats Smiths Station: Post-game comments (William Gordon)


Double-click video to view full
 
 


 
 
 
Spacer

 

ADJUSTED: AHSAA announces new realignment for 2012-13 and 2013-14 calendars




Combined Reports
(November 16, 2011)

Schools in the Alabama High School Athletic Association have been reclassified for the 2012-13 and 2013-14 school years, according to an announcement Wednesday by Steve Savarese, Executive Director.

The reclassification alignment was approved by the Central Board of Control at its fall meeting Wednesday. The process is implemented every two years to in order to  consider the changing enrollments of schools, school consolidations and closings, new schools and association members and current member schools adding sports to their interscholastic program. Classifying member schools for the purpose of athletic competition is one of the Central Board’s duties under Article VII of the AHSAA Constitution.

Schools will remain divided into six classifications (1A, 2A, 3A, 4A, 5A, 6A) for competition in championship programs. The current two-year classification period ends with the 2011-12 school year. The new alignments will go into effect in the fall of 2012.

Classification was based on the Average Daily Membership (ADM) figures furnished by the State Department of Education for the upper three grades (10-12) plus ninth grade holdbacks.  Schools with the largest enrollments are placed in Class 6A, the next largest in Class 5A, etc.

An index of 1.35 was used to determine the enrollment figure for classifying each private school member.  Each private school student counts 1.35 for classification purposes.

Alignments are made for each sport in each class, based on the number of schools participating in a sport.

The reclassification alignment for football is listed below. The 2012-13 and 2013-14 Basketball alignment will be made available  online at www.ahsaa.com.

NOTE: The AHSAA made a few adjustments later on Wednesday that affected a few of the schools in the River Region. Tallassee was originally set to play in Region 3 of Class 4A but was moved to Region 2 and joins Alabama Christian, St. James and others. Chelsea moved from 5A to 6A and will compete in Region 4 with the likes of Prattville, Stanhope Elmore and Wetumpka. The move allowed a full eight-team region.

AHSAA Football Alignments (2012-13, 2013-14)
* INDICATES ADJUSTMENT FROM ORIGINAL RELEASE
RIVER REGION SCHOOLS IN BOLD

 

Class 1A

Region 1

J.U. Blacksher

John Essex

Fruitdale

A.L. Johnson

Linden

Saint Luke’s

McIntosh

Marengo

 

Region 2

Brantley

Florala

Geneva County

Georgiana

Kinston

McKenzie

Pleasant Home

Red Level

 

Region 3

Akron

Autaugaville

Billingsley

Ellwood Christian (new member)

Holy Spirit

Keith

Maplesville

Sunshine

 

Region 4

Fayetteville

Loachapoka

Notasulga

St Jude

Talladega County Central

Verbena

Wadley

Winterboro

 

Region 5

Berry

Brilliant

Hubbertville

Lynn

Marion County

Parrish

Pickens County

South Lamar

 

Region 6

Addison

Appalachian

Falkville

Jefferson Christian

Meek

Ragland

Shades Mountain Christian

Southeastern (new member)

Sumiton Christian

 

Region 7

Cedar Bluff

Collinsville

Coosa Christian

Donoho

Gaylesville

Jacksonville Christian

Spring Garden

Valley Head

Woodville

 

Region 8

Decatur Heritage

Hackleburg

R.A. Hubbard

Phillips

Shoals Christian

Tharptown

Vina

Waterloo

 

Class 2A

Region 1

Choctaw County

Flomaton

Leroy

Millry

Mobile Christian

Southern Choctaw

Sweet Water

Washington County

 

Region 2

Ariton

Cottonwood

Houston Academy

Houston County

G.W. Long

Providence Christian

Samson

Wicksburg

 

Region 3

Calhoun

Central-Hayneville

Elba

Goshen

Highland Home

Luverne

New Brockton

Zion Chapel

 

Region 4

Aliceville

Cold Springs

Hale County

R.C. Hatch

Lamar County

Francis Marion

Oakman

Sulligent

 

Region 5

Isabella

LaFayette

Lanett

Montgomery Academy

Prattville Christian (new member)

Randolph County

Reeltown

Horseshoe Bend

 

Region 6

Fultondale

Ohatchee

Pleasant Valley

Ranburne

Victory Christian

Vincent

Walter Wellborn

Woodland

 

Region 7

Fyffe

Gaston

Ider

North Sand Mountain

Sand Rock

Section

Westbrook Christian

West End

 

Region 8

Cherokee

Colbert Heights

Hatton

Lexington

Phil Campbell

Red Bay

Sheffield

Tanner

 

Class 3A

Region 1

Bayside Academy

Cottage Hill Christian

Excel

T.R. Miller

W.S. Neal

Opp

Southside-Selma

Straughn

 

Region 2

Abbeville

Barbour County

Dale County

Daleville

Geneva

Montgomery Catholic

Pike County

Slocomb

 

Region 3

American Christian

Fayette County

Gordo

Greene County

Greensboro

Holt

Northside

Sipsey Valley

 

Region 4

B.B. Comer

Central Coosa

Leeds

Midfield

Montevallo

Tarrant

Thorsby

Trinity Presbyterian

 

Region 5

Ashville

Cleveland

Glencoe

Piedmont

Saks

Susan Moore

Weaver

White Plains

 

Region 6

Brindlee Mountain

Geraldine

Holly Pond

New Hope

J.B. Pennington

Pisgah

Plainview

Sylvania

 

Region 7

Cordova

Danville

Good Hope

Hamilton

Hanceville

Vinemont

Winfield

Winston County

 

Region 8

Clements

Colbert County

Deshler

Elkmont

Lauderdale County

Madison Academy

Westminster Christian

West Morgan

 

Class 4A *

Region  1              

Andalusia *

Clarke County

Escambia County

Hillcrest-Evergreen

Monroe County

Thomasville

UMS-Wright

Wilcox Central

 

Region 2 *

Alabama Christian

Ashford

Beauregard

Bullock County

Charles Henderson

Headland

St. James

Tallassee *

 

Region 3 *

Beulah

Childersburg

Clay County Central (new school)

Dadeville

Dallas County *

Elmore County

Handley

Holtville

 

Region 4 *

Bibb County

Calera

Carbon Hill *

Corner

Dora

Jemison

Oak Grove

West Blocton

 

Region 5

Alexandria

Anniston

Cherokee County

Cleburne County

Hokes Bluff

Lincoln

Jacksonville

Munford

 

Region 6

Crossville

Douglas

Fairview

Guntersville

Locust Fork

Oneonta

Saint Clair County

Sardis

 

Region 7 *

Ardmore

Butler

DAR

J.O. Johnson

Madison County

North Jackson

Pope John Paul II

Randolph

 

Region 8 *

Brooks

Central-Florence

East Lawrence

Haleyville

Priceville *

Rogers

West Limestone

Wilson

 

Class 5A

Region 1 *

Faith Academy

Gulf Shores

LeFlore

B.C. Rain

Saint Paul’s Episcopal *

Spanish Fort

Vigor

Williamson

 

Region 2

Carroll

Eufaula

Marbury

Rehobeth

Benjamin Russell

Russell County

Valley

Booker T. Washington

 

Region 3 *

Citronelle

Demopolis

Greenville

Jackson

Saraland *

Satsuma

Selma

Sumter Central

 

Region 4 *

Briarwood Christian

Chilton County *

Homewood

John Carroll

Ramsay

Shelby County

Sylacauga

Talladega

 

Region 5

Brookwood

Paul Bryant

Central-Tuscaloosa

Fairfield

McAdory

Parker

Pleasant Grove

Wenonah

 

Region 6

Center Point

Curry

Hayden

Moody

Mortimer Jordan

Pinson Valley

Springville

Walker

 

Region 7

Arab

Boaz

Brewer

Columbia

Etowah

Fort Payne

Scottsboro

Southside-Gadsden

 

Region 8

Athens

Cullman

East Limestone

Hartselle

Lawrence County

Muscle Shoals

Russellville

West Point

 

Class 6A

Region 1

Baker

Blount

Alma Bryant

Davidson

Mary Montgomery

McGill-Toolen

Murphy

Theodore

 

Region 2

Baldwin County

Daphne

Dothan

Enterprise

Fairhope

Foley

Northview

Robertsdale

 

Region 3

Auburn

GW Carver

Central-Phenix City

Jeff Davis

Sidney Lanier

R.E. Lee

Opelika

Smiths Station

 

Region 4 *

Chelsea *

Oak Mountain

Pelham

Prattville

Spain Park

Stanhope Elmore

Thompson

Wetumpka

 

Region 5

Bessemer City

Hillcrest-Tuscaloosa

Hoover

Hueytown

Jackson-Olin

Minor

Northridge

Tuscaloosa County

 

Region 6

Carver-Birmingham

Gardendale

Hewitt-Trussville

Huffman

Mountain Brook

Shades Valley

Vestavia Hills

Woodlawn

 

Region 7

Albertville

Clay-Chalkville

Gadsden City

Grissom

Huntsville

Lee-Huntsville

Oxford

Pell City

 

Region 8

Austin

Bob Jones

Buckhorn

James Clemens (new member)

Decatur

Florence

 


Bookmark and Share
Latest Updates
Adams Drugs
 
MA boys dominate in another state tennis title; STJ finishes second in 4A
All-Star Sports Week baseball rosters announced
River Region well represented in North-South All-Star hoops rosters
Alabama gets 2:30 p.m. timeslot on ABC for season opener
AHSAA Board adjusts basketball playoffs
Dubose named Alabama-Mississippi coach
Tide gymnastics set for NCAA Championships
COLLEGE DIAMONDS: Tide takes down South Alabama; Hawks lose late to Birmingham Southern
Carver, Stanhope to play in Champions Challenge
Biscuits release 2014 roster

What's Happening
SportsTalk - at a new time! RIVER REGION SPORTS, 1300 WTLS/106.5 FM, 11-1 weekdays (click to listen)
 
Wednesday
SL Base - Mississippi (Braves) at Biscuits, 7 p.m.
Coll Base - Alabama A&M at Alabama St, 1 p.m.
Coll Base - Alabama at Tennessee, 1 p.m. (WTLS 106.5 FM)
Coll Base - South Carolina at Auburn, 1 p.m.
Coll Soft - Alabama St at Auburn , 6 p.m.
Coll Soft - William Carey at Faulkner (DH), 3 p.m.
Coll Soft - AUM at Martin Methodist (DH), 3 p.m.
Coll Soft - Judson at Huntingdon (DH), 2 p.m.
Thursday
SL Base - Biscuits at Jacksonville (Marlins), 6 p.m.
Coll Base - Belhaven at AUM, 6 p.m.
Coll Base - Martin Methodist at Faulkner, 6 p.m.
Coll Soft - Georgia at Alabama, 7 p.m. (ESPN)
Friday
SL Base - Biscuits at Jacksonville (Marlins), 6 p.m.
HS Base - AHSAA 2nd Round Playoffs (click for schedule)
Coll Base - Alabama at South Carolina, 6 p.m. (WTLS 106.5FM)
Coll Base - Auburn at Arkansas, 6:30 p.m. (ESPN3)
Coll Base - Martin Methodist at Faulkner (DH), 1 p.m.
Coll Base - Belhaven at AUM (DH), 1 p.m.
Coll Base - Emory at Huntingdon, 7 p.m.
Coll Soft - Faulkner at Bethel (DH), 2 p.m
Coll Soft - AUM at Brewton Parker (DH), 2 p.m.
Coll Soft - Georgia at Alabama, 6:30 p.m.
Coll Soft - Texas A&M at Auburn, 6 p.m.
 

 

 

 

 

 

Untitled Document