Sun., Apr 20, 2014  

 
 
 

Wetumpka defeats Smiths Station: Post-game comments (William Gordon)


Double-click video to view full
 
 


 
 
 
Spacer

 

AISA State Baseball Playoff results and schedule





Compiled by RRS Staff

Results of the first round and pairing of the second round of the Alabama Independent School Association state baseball playoffs. (River Region teams in bold.)

Class A

First round series (Best of 3)

Coosa Valley 11-18, Sumter Aca. 1-4

Cornerstone 3-11, South Choctaw Aca. 2-1

Wilcox Aca. 7-18, Dixie Aca. 4-3

Abbeville 8-7, Jackson Aca. 0-6

Second round series (Best of 3)

Cornerstone (21-3) at Coosa Valley (28-8)

Abbeville Christian (19-7) at Wilcox Academy (15-5)

Class AA

First round series (Best of 3)

Edgewood 8-4-5, Lowndes Aca. 0-6-2

Marengo Aca. 8-11, Springwood 7-10

Pickens Aca. 11-15, Lakeside 1-0

Autauga Academy 1-6-13, Escambia Academy 0-8-3

Second round series (Best of 3)

Marengo Academy (19-9) at Edgewood (27-6)

Autauga Academy (22-10) at Pickens Academy (22-2)

Class AAA

First round series (Best of 3)

Glenwood 12-14, Clarke Prep 2-0

Macon-East 10-1, Tuscaloosa Aca. 4-0

Lee-Scott Academy at Monroe Academy (If necces. Saturday)

Pike Liberal Arts 10-11, Morgan Aca. 0-7

Second round series (Best of 3)

Macon-East (27-8) at Glenwood (34-9)

Pike Liberal Arts (18-4) at Monroe Aca. (25-7)


Bookmark and Share
Latest Updates
Adams Drugs
 
River Region well represented in North-South All-Star hoops rosters
Alabama gets 2:30 p.m. timeslot on ABC for season opener
AHSAA Board adjusts basketball playoffs
Dubose named Alabama-Mississippi coach
Tide gymnastics set for NCAA Championships
COLLEGE DIAMONDS: Tide takes down South Alabama; Hawks lose late to Birmingham Southern
Carver, Stanhope to play in Champions Challenge
Biscuits release 2014 roster
Keller lifts Tide to sweep of No. 9 Ole Miss
TIDE NEWS: Gymnastics heads west as top seed; Traina earns Pitcher of Week honors

What's Happening
SportsTalk - at a new time! RIVER REGION SPORTS, 1300 WTLS/106.5 FM, 11-1 weekdays (click to listen)
 
Friday
HS Base - AHSAA State Playoffs, 1st Round (click for schedule)
HS Base - AISA 1st Round Playoffs (click for bracket)
HS Tenn - AHSAA Sectionals
SL Base - Biscuits at Pensacola (Reds), 5:30 p.m.
Coll Gym - NCAA Gymnastics National Championships, Birmingham (click for info)
Coll Base - Alabama at Tennessee, 5 p.m.
Coll Base - South Carolina at Auburn, 6 p.m.
Coll Base - AUM at William Carey, 6 p.m.
Coll Base - Faulkner at Southern Wesleyan, 5 p.m.
Coll Base - Huntingdon at Methodist (DH), 1 p.m.
Coll Soft - Alabama St at Alcorn St., 2 p.m.
Coll Soft - Auburn at Georgia, 5 p.m.
Coll Soft - Alabama in UNC Tourney
Coll Soft - Emmanuel at AUM (DH), 3 p.m.
Coll Soft - Faulkner at Southern Wesleyan (DH), 3 p.m.
Saturday
SL Base - Mississippi (Braves) at Biscuits, 6:30 p.m.
HS Base - AHSAA State Playoffs, 1st Round (click for schedule)
HS Base - AISA 1st Round Playoffs (click for bracket)
Coll Gym - NCAA Gymnastics National Championships, Birmingham (click for info)
Coll Foot - Alabama A-Day Game, 1 p.m. (ESPNU, WTLS 106.5 FM)
Coll Foot - Auburn A-Day Game, 2 p.m. (ESPN)
Coll Base - Alabama at Tennessee, 3 p.m. (WTLS 106.5 FM)
Coll Base - South Carolina at Auburn, 4 p.m. (CBS Sports Net)
Coll Base - AUM at William Carey (DH), 1 p.m.
Coll Base - Alabama A&M at Alabama St (DH), 1 p.m.
Coll Base - Faulkner at Southern Wesleyan (DH), 12 p.m.
Coll Base - Huntingdon at Methodist, 12 p.m.
Coll Soft - Auburn at Georgia, 1 p.m.
Coll Soft - Alabama in UNC Tourney
Coll Soft - Alabama St at Alcorn St (DH), 1 p.m.
Coll Soft - Southern Wesleyan at AUM (DH), 1 p.m.
Coll Soft - Belhaven at Faulkner (DH), 2 p.m.
Sunday
SL Base - Mississippi (Braves) at Biscuits, 2 p.m.
Coll Base - Alabama A&M at Alabama St, 1 p.m.
Coll Base - Alabama at Tennessee, 1 p.m. (WTLS 106.5 FM)
Coll Base - South Carolina at Auburn, 1 p.m.
Coll Soft - Auburn at Georgia, 1 p.m.
Coll Soft - Alabama in UNC Tourney
 

 

 

 

 

 

Untitled Document