Fri., Aug 22, 2014  

 
 
 

Wetumpka defeats Smiths Station: Post-game comments (William Gordon)


Double-click video to view full
 
 


 
 
 
Spacer

 

AISA state softball schedule





Compiled by RRS Staff

Schedule for Friday’s rounds of the Alabama Independent School Association state softball tournament. All games played at Lagoon Park. (River Region teams in bold)

Class A

First round games (Region-Seed)

Gm 1: (Region 1-1) Cornerstone Christian vs. (Region 2-4) Jackson (10 a.m.)

Gm 2: (Region 2-2) South Choctaw vs. (Region 1-3) Abbeville Christian (10 a.m.)

Gm 3: (Region 2-1) Wilcox Aca vs. (Region 1-4) Chambers Aca. (11:30 a.m.)

Gm 4: (Region 1-2) Ashford vs. (Region 2-3) Sparta Aca. (11:30 a.m.)

Second round

Gm 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2 (1 p.m.)

Gm 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4 (1 p.m.)

Gm 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (3 p.m.)

Gm 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (3 p.m.)

Class AA

First round games (Region-Seed)

Gm 1: (Region 1-1) Lakeside vs. (Region 2-4) Pickens Aca. (10 a.m.)

Gm 2: (Region 2-2) Patrician vs. (Region 1-3) Springwood Christian (10 a.m.)

Gm 3: (Region 2-1) Marengo vs. (Region 1-4) Crenshaw Christian (11:30 a.m.)

Gm 4: (Region 1-2) Edgewood Aca. vs. (Region 2-3) Lowndes Aca. (11:30 a.m.)

Second round

Gm 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2 (1 p.m.)

Gm 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4 (1 p.m.)

Gm 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (3 p.m.)

Gm 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (3 p.m.)

Class AAA

First round games (Region-Seed)

Gm 1: (Region 1-1) Glenwood vs. (Region 2-4) Prattville Christian (10 a.m.)

Gm 2: (Region 2-2) Clarke Prep vs. (Region 1-3) Macon East Montg. (10 a.m.)

Gm 3: (Region 2-1) Tuscaloosa Ac vs. (Region 1-4) Hooper Aca. (11:30 a.m.)

Gm 4: (Region 1-2) Lee-Scott vs. (Region 2-3) Kingwood Christian (11:30 a.m.)

Second round

Gm 5: Loser Game 1 vs. Loser Game 2 (1 p.m.)

Gm 6: Loser Game 3 vs. Loser Game 4 (1 p.m.)

Gm 7: Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (3 p.m.)

Gm 8: Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (3 p.m.)


Bookmark and Share
Latest Updates
Adams Drugs
 
PRESS PICKS: Buchanan goes for third straight title
PREP CAPSULES: Season opens a week early
CHAMPIONS CHALLENGE PREVIEW: Carver, Opelika renew rivalry
PREP FOR PREPS: Lee, Lanier open 2014 season
PREP FOR PREPS: Teams shuffle with new classification
COLLEGE UPDATE: Tuskegee ranked 25th in first poll
PREP FOR PREPS: Edgewood duo brings international flavor
PREP FOR PREPS: Stroke of irony lifts Montgomery Catholic hopes for 2014
Huntingdon holds first practice
Raycom announces schedule for Thursday night telecasts

What's Happening
SportsTalk - RIVER REGION SPORTS, 1300 WTLS/106.5 FM, 12-2 weekdays (click to listen)
 
Friday
HS Foot - Notasulga at Tallassee, 7 p.m. (LIVE WEBCAST - click to watch)
HS Foot - Champions Challenge: Carver vs. Opelika, 7 p.m. (Cramton Bowl), WSFA Ch. 12.2
HS Foot - Catholic at Montgomery Aca., 7 p.m.
HS Foot - Marbury at Alabama Christian, 7 p.m. (LIVE WEBCAST - click to watch)
HS Foot - Trinity at Dale Co., 7 p.m.
HS Foot - Thompson at Wetumpka, 7 p.m.
HS Foot - Holtville at Thorsby, 7 p.m.
HS Foot - Jeff Davis at LeFlore, 7 p.m.
HS Foot - Georgiana at Prattville Christian, 7 p.m.
Coll Socc - Warhawks Kickoff: Texas Wesleyan at AUM (m), 4:30 p.m.
SL Base -Biscuits at Pensacola (Reds), 5:30 p.m.
Saturday
SL Base -Biscuits at Pensacola (Reds), 5:30 p.m.
HS Foot - Champions Challenge: Piedmont vs Dadeville, 5 p.m. (Cramton Bowl), WSFA Ch. 12.2
HS Foot - Champions Challenge: Spanish Fort vs Stanhope Elmore, 7:30 p.m. (Cramton Bowl), WSFA Ch. 12.2
Sunday
SL Base -Biscuits at Pensacola (Reds), 3:30 p.m.
Coll Socc - Warhawks Kickoff: St. Thomas at AUM (m), 4:30 p.m.
 

 

 

 

 

 

Untitled Document